Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Dünya Aşçılar Şampiyonası Hakkında

Uluslararası Aşçılar Şampiyonası, 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İş birliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı kapsamında İstanbul'da düzenlenecek.

WICS ve WACS kapsamında Dünya Aşçılar Şampiyonası 24-27 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da yapılacaktır. Şampiyonaya 42 ülke üniversitesi başvurmuş olup katılımlar halen devam etmektedir. Yarışmada kazanmak tabi ki çok önemli ama bu yarışmaya katılmak bile sizlere çok önemli bir prestij katacaktır. Hem motivasyon hem de tecrübe açısından sizlere katacakları çok fazladır. Okulumuzda düzenlendiğimiz Bal kabaklı tarifler yarışmamızın hemen ardından katılacağımız bu yarışma sizlerin kişisel gelişimi ve becerisi açısından önem arz etmektedir. Yarışmanın kuralları ise şöyledir; 


-Yarışacak ekibin 3 kişi olması gerekmektedir. 
-Katılacak ekip 2 başlangıç 2 ana yemek ve 2 tatlı tabağı çıkaracaktır. 
-Her bir tabağın süresi 30 dk’dır. 
-Katılmak isteyen ekipler 16 Kasım Çarşamba günü saat 14:00’a kadar Guby mutfağında akademik kadrodan oluşacak ön jüriye çıkaracakları demoları reçeteleriyle birlikte sunmak zorundadır.

Yapılacak demoların minimal (küçük porsiyon) olması ve tabaktaki karbonhidrat dengesinin sağlanması en önemli kriterdir. Bu doğrultuda başvuru yapacakların detaylı bilgi için Öğr. Gör. Zeynep Ceren AKKÖK hocaya başvurması gerekmektedir.

İlgili organizasyon ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.